Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Życzenia i wiersze w języku obcym krok po kroku

Wierszyki po niemiecku i angielsku

Zwyczaj wysyłania świątecznych kartek z życzeniami podtrzymywany jest szczególnie w tych rodzinach, które mają bliskich mieszkających w innych krajach i na innych kontynentach. Nie zawsze mamy możliwość zobaczyć się całą rodziną na kolacji wigilijnej, wówczas ciepłe życzenia przesyłane są z kontynentu na kontynent i odczytywane ze wzruszeniem w wigilijny świąteczny dzień. Za sprawą Internetu, wyjazdów wakacyjnych, studenckich „wymian” międzynarodowych mamy coraz więcej znajomych i przyjaciół mieszkających w różnych miejscach świata i posługujących się różnymi językami. Coraz częściej także dzieci naszych kuzynów lub kuzynek i innych krewnych, mieszkających poza granicami Polski, nie znają dobrze języka polskiego, a porozumiewają się przede wszystkim językiem kraju, w którym żyją. W takich wypadkach warto postarać się o przesłanie życzeń w języku zrozumiałym dla naszych krewnych lub cudzoziemskich znajomych.

W Internecie znajdziemy mnóstwo życzeń i świątecznych wierszyków w języku angielskim lub niemieckim. Poszukajmy, porozglądajmy się po różnych stronach internetowych i wpiszmy na świąteczną kartkę ładne życzenia lub zabawny wierszyk w języku obcym. Adresat ucieszy się z pewnością i doceni, iż włożyliśmy trud, by znaleźć życzenia w języku zrozumiałym dla odbiorcy. Możemy także wpisać na kartkę bożonarodzeniową fragment jakiejś znanej i pięknej kolędy w języku angielskim lub niemieckim. Zdaje się, iż „Cicha noc” jest taką uniwersalną kolędą, popularną w różnych krajach:

Stille Nacht
Stille Nacht heilige Nacht
Alles schlaft, einsam wacht
Nur das traute, hochheilige Paar
Holder Knaben im lockigen Haar!
Schlafe in himmlischer Ruh (2x)

Silent Night

Silent Night, holly Night
All is calm, all is bright
round yon virgin mother nad child
Holy infant so tender and mild
Sleep in Heavenly piece (2x)

Jeśli mamy w rodzinie dzieci, które uczą się języków obcych, dajmy im dla zabawy i jednocześnie dla celów edukacyjnych świąteczne kartki lub obrazki z życzeniami w języku obcym. Z jednej strony pokażemy im, iż język obcy naprawdę przydaje się w codziennym życiu, a to może zmobilizować dzieci do chętniejszej nauki języka w szkole. Z drugiej strony będą dumne, gdy będą mogły odczytać życzenia w języku angielskim i niemieckim i gdy będą je rozumiały. Każdy rodzic wie, iż najlepsze efekty daje nauka połączona z zabawą, ciekawością. Może uda się także pośpiewać w okresie świątecznym kolędy w język obcym?